Richmond Savers
  • Blog
  • Free Disney Trip Plan
  • Guides
  • Top Credit Cards
  • About
  • Contact

How I’m Eating a Healthy Lunch for $1 Per Day

February 20, 2018 by Thomas 5 Comments  Richmond Savers has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. Richmond Savers and CardRatings may receive a commission from card issuers.

Opinions, reviews, analyses & recommendations are the author’s alone, and have not been reviewed, endorsed or approved by any of these entities. Disclosures.

Meal planning containersI’ve always been bad at turning healthy eating into a habit. In the past, I’ve been able to do it for short time periods, but then I fall off the wagon for one reason or another. That reason is usually this: I become so busy that I take shortcuts. These are unhealthy shortcuts, like a pizza here, a handful of donuts there.

Last year, this became a problem with my lunch in particular. I was so busy that I often ran out of time to pack my lunch and had to rush out of the door empty handed. Then I would end up purchasing gross food later in the day, costing me money and undermining my health goals.

Solution: Meal Planning

Like many smarter people before me, I have figured out that meal planning is the answer. I can’t believe I didn’t figure this out sooner! Since the turn of the new year, I’ve been implementing a plan where I spend a little time on Sunday to make every lunch for the entire week. I’m going to break this out into a longer post later, but wanted to share the progress so far. Is this a humblebrag? Maybe.

But there are many ways to achieve this goal. I’m sure some people will think this is not healthy enough, or not exciting enough (eating “boring” food is hard). But it has been a very good solution for me thus far. It’s helped a ton with portion control, getting a good calorie/nutrient distribution, and has left me feeling more energized throughout the day.

The Process and Goals

The process takes place each Sunday night. I spend about 1.5 hours (very little of that is active time), making all the food and packing it for the week. I actually make a few other things at the same time, which we use for dinners throughout the week. My meal plan involves boiled eggs, quinoa, and lentils, which makes for a pretty packed stove. (I usually have something in the oven to plan ahead for the week’s dinners, too. The stove looks like this:

Stove top meal planning

My goals here are to produce healthy, cheap food and to have a lunch that doesn’t have to be microwaved. That was actually a big point for me. It sounds silly but the microwaves at my school are about a 5 minute detour, and I don’t have time for that every day. So I wanted to make foods that could be eaten cold.

I made two very important purchases on Amazon that help me implement this plan:
glass meal containersGlass meal containers. These things are amazing. I’ve seen lost of people use plastic (and that’s totally fine). But I like that these aren’t throwaways and will retain their quality over time. I also like that they can be microwaved if ever needed (my wife does microwave hers quite often). It comes with silverware too, which is helpful.

A small grain colander. If you’re like me you have colanders for draining vegetables, but the holes are too big for grains like quinoa.

Small grain colander

Quinoa is much cheaper, in my experience, if you buy the bagged kind. It has a natural coating which is fine to eat but tastes soapy. So rinsing it off is a good idea, and this is a cheap tool to do just that.

The Breakdown

Ok, here’s the breakdown of how much I’m spending currently. This is actually without optimizing the grocery purchases as much as I probably should. I’m on the lookout for ways to get the staple items at better prices. Now that I know this process will stick and I will keep it up, it’s time to optimize at the margins–stay tuned!

Menu:
2 boiled eggs = 160 calories = 19 cents
1/3 cup (dry) of green lentils = 120 calories = 33 cents
1/4 cup (dry) of quinoa = 140 calories = 27 cents
4.5 ounces of baby carrots = 50 calories = 25 cents

Both the calorie and cost metrics here are estimates–this isn’t exactly a perfect science. But, it’s a very educated guess, and it looks like on average I’m getting about 470 calories for $1.04. I’ll take it!

Lunch Container

Here’s what lunch looks like on most days.

Like I said, I hope to post more about this because it’s a very simple method to eat healthier and save money. If you do meal planning or having any sort of similar “efficient” system to make meals in advance, I’d love to hear about it!

Get Our Best Tips Sent to Your Inbox

We'll Help You Slash Your Budget and Travel for Free

Richmond Savers has partnered with CardRatings for our coverage of credit card products. Richmond Savers and CardRatings may receive a commission from card issuers.

Filed Under: Money Saving Tips

Take Your Family to Disney for Pennies on the Dollar!

We did it, and you can too. Our step-by-step guide to using rewards points to take a Disney trip for nearly free will show you everything you need to know.

Comments

  1. Bonoca says

    February 20, 2018 at 3:55 pm

    Aldi has eggs as low as 49 cents a dozen along with other great prices!

    Reply
    • Thomas says

      February 20, 2018 at 7:51 pm

      That’s a great tip! I don’t live near an Aldi currently, but I have heard very good things. You’re right–I need to drive the egg price down further. Kroger has a 60-pack at a great price per egg, but I haven’t pulled the trigger yet.

      Reply
      • Li says

        April 2, 2018 at 5:55 pm

        If you are near Glen Allen, definitely try Lidl supermarket. It is new, clean and cheap.

        Reply
        • Thomas says

          April 5, 2018 at 8:55 am

          I’m not currently, but I definitely want to check it out. I’ve heard good things, plus it’s always a fun and novel experience to try a new place like that.

          Reply
  2. Bonoca says

    February 21, 2018 at 2:18 pm

    You could also make homemade hummus on the cheap to mix up your menu if it gets monotonous. Maybe some homemade dressing made with olive oil, lemon juice, Dijon mustard, fresh garlic and S&P would liven up your lentils and quinoa.

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

CommentLuv badgeShow more posts

Welcome to RichmondSavers.com

Our Family Picture

We're Brad and Laura Barrett and our entire family wants to thank you for visiting!

We love saving money and we found an easy way to save $4,000+ on our Disney World vacation using credit card rewards points.

Read the step-by-step plan that's been featured by the NY Times, NBC, CBS & ABC:

Most Popular Articles:

  • Take your family to Disney World (nearly) for free: Step-by-Step Instructions
  • The Essential Rewards Credit Card: Chase Sapphire Preferred
  • AMEX Waives Annual Fees for all Active Duty Military Members
  • Booking with a Travel Agent: Save Big by Using the Right Credit Card

Disclaimers

This content is not provided or commissioned by the credit card issuer. Opinions expressed here are author’s alone, not those of the credit card issuer, and have not been reviewed, approved or otherwise endorsed by the credit card issuer. This site may be compensated through the credit card issuer Affiliate Program. RichmondSavers.com makes no representations as to accuracy, completeness, currentness, suitability, or validity of any information on this site and will not be liable for any errors, omissions, or delays in this information or any losses, injuries, or damages arising from its display or use. All information is provided on an as-is basis. Richmond Savers does not include the entire universe of available financial or credit offers.

RichmondSavers.com is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com.

Copyright © 2021 RichmondSavers.com | Privacy & Terms | Contact